Zašto je bitno jesti u skladu s godišnjim dobima? - Biovrt - u skladu s prirodom

Zašto je bitno jesti u skladu s godišnjim dobima?

Jedete li u skladu s godišnjim dobima? Znate li zašto je to bitno?

Trgovački centri u kojima je veliki dio voća i povrća dostupno u bilo koje godine jako nas je razmazilo. S jedne strane, iako imaju svoj komadić zemlje, danas veliki dio ljudi u našoj zemlji hranu više ne uzgaja, pa čak niti ono malo povrća koje bi mogli. S druge strane, mnogi već niti ne znaju kad je sezona kojem povrću i kad se ono bere, pa nesvjesno kupuju ono čega ima, ne razmišljajući koliko je to dobro za njih ili ne.

Ja sam recimo ostala paf kad sam prošle veljače/ožujka u trgovačkim centrima vidjela ponudu svježih – borovnica. Znate li kad one dozrijevaju kod nas? Tijekom lipnja i srpnja. Stoga kako u veljači i ožujku – pa svježe? I onda sam malo bolje pogledala to voće i povrće u dućanima – sve to što je bilo debelo van sezone, došle je u glavnini iz Južne Amerike i s juga Afrike. Voće i povrće se u takvim situacijama bere još zeleno, kad niti približno nema u sebi vitamina koje inače ima zrelo voće. A čim se nešto ubere – ono krene gubiti te vitamine. Zato kako god to lijepo možda izgledalo – o da, itekako je bitno kako je uzgajano, kada je brano i koliko je daleko putovalo do nas.

I ne samo to, bobičasto voće je jako kvarljivo kad se bere i u našim krajevima i ne stoji dugo – a sad si zamislite što sve treba raditi s njime kad dolazi iz drugog kraja zemlje – a da se vam može prodavati kao svježe. I još se pitam – tko ga je uzgajao, u kakvim uvjetima, da li su to bili potplaćeno radnici, iskrčene prašume, masovna tretiranja pesticidima, uništena bioraznolikost za masovni uzgoj i dostavu diljem svijeta….. Uh, ne hvala. Ne želim svojim novcem podržavati taj ludi sustav koji nam u konačnici ne daje hranu koja je dobra za nas. Samo zato jer su eto potrošači neosviješteni i razmaženi.

Da bi ljudsko tijelo bilo zdravo i optimalno funkcioniralo – trebamo unositi dovoljno vitamina i minerala. No – može li to “svježe” voće i povrće s drugog kraja svijeta biti dobro za nas? Ne, jer nema niti približno toliko vitamina i minerala kao ono što je sezonsko, lokalno i organsko. Ne, jer jedenjem “praznog” voća (s puno manje vitamina) i eventualnim ostacima pesticida nećete nimalo pomoći svom zdravlju, pa koliko god ono bilo “svježe”.

Što je najbolje za nas tijekom zime? Pa ono što sezonski raste oko nas, što je dozorilo do kraja i nedavno je ubrano – pa tako ima i najviše vitamina i minerala. Ono što je organski uzgojeno pa nema ostatke tko zna kakvih pesticida i tko zna čeka. Pratite da se svako malo neki proizvodi povlače s polica kad se nešto takvo utvrdi, ne?

Što je onda na mom stolu ovih dana? Na vrtu još ima kupusnjača, kelja, zelja, rukole, rotkve…. radiča, mrkve, peršina… u podrumu krumpira, jabuka, u staklenkama zimnice – paradajz sos, salsa, ajvar, pindžur, pekmezi…, a u ledenici zamrznutog voća i povrća koje je dozorilo do kraja i netom ubrano zamrznuto. Tako zamrznute borovnice i ostalo bobičasto voće imaju daleko više vitamina nego one van sezone u trgovačkim centrima. Moj grašak koji stavljam u juhicu ovih dana je zakon, a salata od svježeg zelja ili pak radiča s češnjakom je bomba.

I ne samo to – nema mi zime bez kiselog zelja – upravo onog što su naši stari s razlogom i smislom jeli zimskih mjeseci – jer vele, to je jedini ljudski “izum” gdje je čovjek u povrću povećao količinu C vitamina – a upravo vam ti vitamini preko zime trebaju da vam se tijelo bolje nosi s virozama i prehladama. U mojoj verziji, kiselo zelje kuham kao varivo s malo graha, mljac. Ili pak ga jedemo pečenog s pire krumpirom. Ili pak kao svježu salatu.

I nisam još nijednom bila prehlađena ove sezone, s time da sam dosta dana vani na hladnoći i vjetru sadila voćke.

Ne ponavljam uzalud da je ono što je sezonsko, lokalno i organsko najbolje za nas – jer to je zaista najbolje što možete napraviti i za svoje zdravlje i za ovaj Planet – glasajući svojim novcem baš svaki dan.

Edukativnu brošuru “Podržimo loklani, sezonski i organski uzgoj hrane” i dalje poklanjam uz svaki naručeni Kalendar iz Biovrta za 2025, s željom da i vas osvijestim i potaknem na promišljanje o hrani koju jedete i na konkretne promjene.

Kalendar možete naručiti OVDJE. 

Više o ovome pogledajte i u videu:

O autorici