Trebamo li baciti sjeme kad mu istekne rok trajanja? - Biovrt - u skladu s prirodom

Trebamo li baciti sjeme kad mu istekne rok trajanja?

Dobila sam nedavno ovu hrpu sjemenja od dragog kolege vrtlara, koji je zapravo odvojio dio sjemenja koje je on dobio.

Ljudi su kupili previše sjemenja (a znam i ja to kak je dok završiš u sjemenarni u Mađarskoj, imaju takav izbor da se raspametiš 😀 ) i nisu sve stigli posijati. Pa je tako sjemenju istekao rok trajanja, i to većini u 12/2024.

I što sada takvim sjemenjem? Ne, ne trebamo ga baciti, većina sjemenja je ipak ok – samo ga treba čim prije posijati. Dakle idealno ove godine.

Naime, svaka vrsta ima određeni rok kad je super klijava, i onda nakon toga, klijavost joj počinje s vremenom sve više opadati. I tako luk i mrkva već nakon 2-3 godine jako izgube klijavost, dok rajčice i krastavce možete sijati čak i nakon 10 godina.

Većina sjemenarni kad sjemenju istekne rok trajanja, a nije bilo prodano povlače s tržišta, rade testove klijavosti, pa ako se pokaže da još uvijek dobro klije – vraća se u prodaju s naznakom da je ponovno pakirano i s postotkom klijavosti.

KAKO PROVJERITI KLIJAVOST SJEMENJA?
Klijavost možete provjeriti i vi. Najlakše je da uzmete salvetu ili gazu, stavite na tanjur, navlažite i između stavite 10 sjemenki. Stavite na to poklopac da ostane vlažno i svaki dan prskalicom vlažite i provjeravajte.
Ovisno o vrsti, a svaka vrsta ima drukčiji rok klijanja, provjeravajte koliko će niknuti. Ako nikne manje od 5 (od 10 sjemenki) – klijavost je manja od 50%, ako nikne 8 – klijavost je 80% – što je zapravo super, itd.

I onda sukladno tome znati što vam je činiti – da li baciti sjeme ako skoro ništa nije niklo (ili posijati ali ne računati na to, a možde se iznenadite), ako je 50% onda recimo posijati duplo više sjemenja nego ste planirali , ako je preko 70% samo malo više…..
Kako s vremenom sjeme gubi klijavost i svake godine niče sve manje i manje biljaka – potrošite ga čim prije – podijelite ga s drugi vrtlarima kao što je evo i ovdje bila situacija. Tako ću i ja nešto ove godine od ovog posijati, a nešto pobijeliti na razmjenama sjemenja, da ne propadne.

KAKO TO RADIMO U BANCI SJEMENJA UDRUGE BIOVRT? 

Vodeći brigu u smanjenju klijavosti, u našoj banci sjemenja udruge Biovrt obnavljamo sjeme svake 1-3 godine, dakle stalno iznova uzgajamo biljke i skupljamo sjeme, a ono koje pakiramo i šaljemo našem članstvu uvijek je staro samo 1-2 godine – tako da i kod vas može imati klijavost još minimalno 2 godine. Toliko računajte za svako pakiranje sjemenja koje nabavite kod nas – dakle da drži klijavost minimalno 2 godine od primitka. A dalje naravno ovisi i o vrsti kako sam spomenula, neke gube klijavost prije, neke traju godinama.
Što sve uzgajamo i pohranjujemo u našoj banci sjemenja pogledajte na poveznici www.biovrt.com/katalog , a do poklon sjemenja za razmnožavanje u vašim vrtovima te do dodatnih poklona možete doći kroz članstvo u udruzi, objašnjeno je na početku našeg kataloga :)Ali sjeme je tu da se sije i obnavlja na vrtu, a ne da se pohranjuje u ormariće, zar ne?

Pogledajte više o ovoj temi i u novom videu:

O autorici