Ovaj tjedan imamo visoke temperature, pa da bi održali biljke u vrtu, mnogi koji i do sad nisu, kreću s zalijevanjem. No, i zalijevati treba znati da bi ono bilo učinkovito.
Donosim 5 osnovnih pravila zalijevanja za hobi vrtlare koji jednako kao i ja povremeno, u vrijeme ekstrema kreću u zalijevanje vrta (povrtnjaka):
1. Nikad ne zalijevamo direktno crijevom za vodu vodom iz vodovoda – ta voda je prehladna i to je šok za biljke na vrućinama, a i u vodi je klor, zato mora odstajati i ugrijati se, stoga najbolje prvo napunite bačve, a onda kasnije zalijevajte.
2. Nikada ne zalijevamo usred sunčanog vrućeg dana, zalijeva se ili rano ujutro ili kasno navečer da bi to imalo najbolji učinak
3. Nikada ne polijevamo po biljkama, nego u bazu korijena. Naime, polijevanje po biljkama često može napraviti samo štetu, jer kapljice voda na lišću djeluju kao povećalo za sunčevo svjetlost i mogu uzrokovati opekline, a i voda po listovima stvara idealne uvjete za širenje mnogih gljivica i tako takvim zalijevanjem radimo rasadnik gljiivičnih bolesti (pogotovo ako polijemo listove navečer), dok korijen niti na kraju ne dobije dragocjenu vodu.
4. Jedno obilno zalijevanje u par dana puno je učinkovitije od svakodnevnog zalijevanja u manjim količinama. Naime, ne samo da u suprotnom trošite puno vremena, i biljke s stalnim zalijevanjem razvijaju samo slabije bočno korijenje i postaju ovisne o tom zalijevanju, pa nikad ne razviju jaki glavni korijen kojim i same idu duboko u potrazi za vlagom. Ako biljke priviknete na to, a onda odete na more u kritičnim trenucima, one se ne mogu same izboriti za opstanak i propast će.
5. Obavezno malčirajte – prikrivajte tlo sijenom. Naime, kad polijevate po golom tlu, za sunčanih vrućih dana ono je za sat-dva već potpuno suho i ispucalo, a dok je ono prikriveno slojem malča, taj malč može očuvati vlagu u tlu danima, pa čak i za vrlo vrućih dana. Tako i vi trebate manje zalijevati i biljke su manje izložene šoku od pregrijanog tla, jer malč štiti i tlo od prejakih sunčevih zraka.
Dodatno, skupljajte kišnicu ako ste u prilici. Ja sam dala postaviti velike spremnike za vodu sve oko garaže i jako dugo mi traju te rezerve vode, no nažalost za vrućih dugih razdoblja i te rezerve znaju presušiti.
Naravno, za zalijevanje je dobra opcija i kap po kap, no to je i svojevrsna investicija i nije primjenjivo za ogroman đunglasti vrt poput mog – zato je moj princip organskim metodama potpuno smanjiti potrebe za zalijevanjem, između ostalog povećanjem količine humusa u tlu koji zadržava vlagu te obaveznim malčiranjem – tako da u mojoj humusno-ilovastoj zemlji ima potrebe za zalijevanjem samo u ekstremnim situacijama kao sada.
Isto tako, sve gore navedeno je princip kojim trošimo i minimalno vode – a time imamo i najmanje rada i najmanje ulaganja.