Moguće je uzgojiti plave banane – ja sam ih uzgojila u mom biovrtu. Radi se o penjačici Akebia quinata, a još ju zova čokoladna penjačica, čokoladna lozica. Porijeklom je iz istočne Azije (Kina, Japan, Koreja).
Ova listopadna penjačica dobro podnosi niske zimske temperature i bez problema prezimljava u našim krajevima, ali ipak na proljeće su mladi izdanci osjetljivi na kasni proljetni mraz.
U biovrtu uzgajam dvije sorte koje se razlikuju po boji cvjetova i plodova – akebiju prekrasnih roza cvjetova i akebiju tamno crvenih cvjetova – skoro pa čokoladne nijanse.
Cvjetovi ugodno mirišu, biljka ima zasebne muške i ženske cvjetove, ali oba spola se nalaze na jednoj biljci.
Međutim, da bi bilo plodova, trebate imati barem 2 različite biljke i to posađene dovoljno blizu, jer akebija nije samooplodna i mora se međusobno oprašiti s drugom biljkom iste vrste. Ali i tada rijetko zameće plodove naprama količini cvjetova koje ima, barem je kod mene to tako.
Fotografije: Roza akebija, muški i ženski cvijet
Biljka je jestiva i ljekovita – mladi izdanci se jedu, listovi se koriste za čaj, plodovi su jestivi.
Plodovi akebije podsjećaju izgledom na banane i plave su boje. Sorta tamno crvenih cvjetova ima plodove intenzivnije plavo-ljubičaste boje, a sorta ružičastih cvjetova blago plavkaste plodove. Kada plodovi dozore, pucaju i otvaraju se.
Ako ih na vrijeme ne poberete, padaju na tlo.
Plodovi su dosta veliki, narastu do 10 cm, čvrsti i plave boje, dok je unutra mekana slatka pulpa u kojoj se nalazi mnoštvo crnih sjemenki.
Sam okus pulpe nije ništa posebno, slatka je bez neke posebne arome, no ipak fina. Jedni vele da okus ima i notu vanilije.
Jestiva je i kora ploda koja je čvršća i blago gorkasta, a može se ispeći.
Sjemenke iz pulpe mogu se izdvojiti i posijati, niču bez problema. Ja sam ih sijala u teglice na otvorenom i ostavila preko zime vani, da imaju razdoblje hladnoće (stratifikaciju) što potiče klijanje, i uspješno sam ih tako uzgojila.
Akebija ima široku primjenu – kako za jelo, tako i za liječenje i u praktične svrhe. U svrhu liječenja koristi se sušena stabljika koje se bere i suši na jesen, i to za gljivične i bakterijske infekcije, urinarne infekcije, kod izostanka menstruacije, poticanje laktacije. Plod isto ima široku primjenu, između ostalog stoji i kao lijek za rak, a akebija je na visokom mjestu popisa biljaka koje se koriste protiv plodnosti u Kini. Od stabljika se pletu košare, od sjemenki se tradicionalno radi sapun u Kini…. Više o jestivosti i ljekovitosti pročitajte OVDJE.
Dobro podnosi i sušu i sjenu – pa je dobar izbor penjačica za šumski vrt. Odlično raste i na žičanim ogradama, bilo gdje se može penjati. S godinama naraste jako pa ju treba i malo orezati s vremena na vrijeme. Može se uzgajati i kao prekrivač tla.
Ja ju uzgajam na žičanoj ogradi, a tijekom godine toliko se je uspješno raširila da mi je “pobjegla” i na obližnje voćke, s kojih sam ju onda morala obuzdavati. S vremenom se dosta raširi i horizontalno, izbojci se i ukorijene, pa ju je nakon nekih 10-tak godina uzgoja potrebno i malo “staviti pod kontrolu”:
U svakom slučaju, i da nema ploda, uvijek bi ju odabrala kao ukrasnu vrstu, jer su cvjetovi prekrasni, a miris zaista božanstveni.
Video o akebiji pogledajte OVDJE: