Kamilica - Matricaria chamomilla L. - Biovrt - u skladu s prirodom

Kamilica – Matricaria chamomilla L.


KAMILICA – smiruje i njeguje

 

Predivna, prekrasna, nježna, a opet snažna – kamilica je biljka koju znaju i koriste svi; od male dječice koju zaboli trbuh do starih, mudrih staraca koji od nesanice prebiru noću po svome životu.

To je jedna od onih biljaka o kojoj se na prvu pomisao nema što puno za reći, a zapravo se o njoj može napisati cijela knjiga.

Kamilica je prva biljka na koju trebate pomisliti kad se spomene riječ utjeha, ona će vas zakriliti svojom majčinskom energijom. Ako ste u tuzi, boli, ljutnji, preosjetljivi ili razdražljivi, dopustite joj da vas nježno i sa puno razumijevanja primi u svoje majčinsko krilo.

Zapamtite :

blag i nježan čaj od kamilice će smiriti nadražen želudac ali jak čaj će vas natjerat da sve izbacite van. Dakle mudro sa dozama!

Kamilica se nikad ne smije kuhati već samo popariti ( preliti vrelom vodom i pustiti da odstoji).

Kod branja bilo koje biljke je važno poštovati biljku i pokušati ju što manje oštetiti, nikako ne čupati sa korjenom!!! Također bi bilo razumno kad beremo cvijet imati na umu da trebamo ostaviti bar 1/3 cvijeta neobrano jer će se tako biljke koje se razmnožavaju sjemenom moći dalje razmožavati a mi ćemo i sljedećih godina moći uživati u poklonjenom bogatstvu koje nam pruža priroda.

Rod kamilica obuhvaća pet vrsta, ali samo se dvije koriste kao ljekovite biljke : njemačka ili prava (Matricaria chamomilla = recutita) i rimska kamilica (Anthemis nobilis). Obje imaju sličan kemijski sastav, ali rimska kamilica ima slabije ljekovito djelovanje kao infuz i sadrži više gorkih tvari koje čaju daju gorak okus. Kako je kod nas raširena uporaba njemačke kamilice pisat ćemo bazično o njoj.

kamilica

Botanički podaci

Biljka : Matricaria chamomilla L.

Ljekarnički naziv : Flores chamoillea

Porodica : Asteraceae ( Glavočika)

Drugi nazivi: titrica, kamomila, maternjak, kokotnjak, bijela rada, milica, jarmen, zimski komoračić, žabljak, gamilica i još mnogi drugi

Stanište i rasprostranjenost: Raste kao korov na pjeskovitim tlima, uz puteve, pruge i nasipe, na neplodnom, neobrađenom zemljištu, te vrlo često na poljima među žitom ali uvijek na suhim i toplim područjima voleći sunce i ugledajući se izgledom na njega.

Opis : Kamilica je biljka razgranate stabljike, visine od 20 – 50 cm. Ima uske kovrčaste listiće dvostruko ili trostruko peraste; pojedini stabljični ogranci nose glavice sa sitnim cvjetovima. Cvjetovi su tvoreni od 1 reda bijelih obodnih jezičastih cvjetova ( znanih kao latice) i žutih središnjih cjevastih cvjetova

( znanih kao sredina, „lažni tučak”). Cvatište biljke je čunjasto, poprečnim presjekom šuplje. Cvijet je posebno ugodnog mirisa.

Srodne vrste : Najpoznatija je rimska kamilica ( Anthemis nobilis) koja doseže visinu do 30 cm. Njeni žuti cjevasti cvjetovi su okruženi sa više redova bijelih jezičastih cvjetova ( te tvore „čupavu” glavicu cvjeta) , poprečni presjek cvatišta nije šupalj. Također na nekim drugim područjima nalazimo i ( zavisno od nazivlja ) španjolsku, američku i smrdljivu kamilicu.

Sastav i aktivtivne tvari : Kalcij, sumpor, smola, gorke tvari, tanin, gumu, eterično ulje ( 4-15 ml/kg) tamnoplave boje koja potječe od spoja kamazulena.

Berba: Općenito se za lječenje koriste većinom samo cvjetne glavice brane po sunčanom i toplom vremenu, u lipnju i srpnju kada kamilica cvate. Suše se pažljivo u hladu. Neke tradicije preporučaju i branje cijele ili samo gornje trećine biljke koje se onda koriste isključivo za kupke. Ako berete samoniklu biljku vrlo je važno da raste na tlu koje nije zagađeno ili čak špricano ( što je čest slučaj sa kamilicom u žitnim poljima), nemojte si učiniti više štete nego koristi.

Upozorenje : Rijetka je ali moguća alergija na kamilicu, pogotovo ako je osoba već alergična na neku od biljaka porodice glavočika.

Osim toga kamilica je izrazito sigurna biljka koju se može redovito dugogodišnje koristiti.

Uporaba : Od njezinih se cvjetova najčešće priprema čaj koji ne služi samo u terapijske svrhe nego predstavlja svakodnevni užitak, a kao dodatak oplemenjuje svaki drugi pripravak dajući mu ne samo „buke” nego i pojačavajući sinergijski učinak drugog bilja. Kamilica je toliko znana da ju čak i liječnici preporučuju, primjer je biljke koja je do prije 15 god bila ismijavana a sada je i znanost ponovo otkriva i cijeni. Njenu vrijednost i ljekovitost poznavali su još u starom Egiptu, biblijskim zemljama i staroj Grčkoj.

 

Neizmjeran je niz tegoba kod kojih kamilica pomaže:

 

* izrazito je dobra za žene i djecu: nježan infuz će smiriti grčiće beba i bolove u trbuhu, kupanje u njenoj kupki umiriti će dermatitis dječice a bol od izbijanja zubića će se ublažiti smirivanjem upale sluznice. Majkama će pomoći kod ženskih tegoba i infekcija. Opušta glatke mišiće i pomoći će kod bolnih menstruacija. Umjesto tablete za bolpokušajte uzeti ½ male žličice u prah sitno samljevenog njenog cvijeta sa malo vode. Ovo će također pomoći kod glavobolje ili boli u želucu.

* pomaže kod nadimanja, poljeva, katara i bolesti želuca, upaljene sluznice želuca, loše probave, kamilica nježno potiče probavu a da ne izazove proljev zbog čega je podesna za tretiranje hemeroida ( koje možete i namazati kamiličinom masti).

* poznato je njeno umirujuće djelovanje na razdražljiva i ljuta stanjakod kojih se obmah treba posegnuti za njenim nježnim djelovanjem, ali vrlo je dobra i kod tuga, gdje je potrebna utjeha.

* umiruje živce i pomaže kod nesanice, nervoze, potištenosti, noćnim mora i hiperaktivnosti kod djece a svojim nježnim djelovanjem potpomoći će sniženju tlaka koji se povisio na nervnoj bazi.

* kod upale zbog mesa i afti pomoći će svakodnevno mućkanje njenog čaja u ustima

* izrazito njeguje nadraženu kožu, sa ranama, opeklinama, osipima, ubodima insekata. Kod dermalnih alergija kupanje u njenim kupkama, parenje i pranje tijela i lica u njenom infuzu smiriti će reakcije.

* vrlo važno djelovanje kamilice je da topao infuz potiče znojenje i bolji rad bubrega , na taj način skida se temperatura ali i potpomaže ljudima kojima se tekućina pretjerano zadržava u tijelu

* na upaljene oči staviti ćemo kamiličine obloge ( zbog sunca, morske vode, klora u bazenu, prašine, konjuktivitisa), kod upale grla piti ćemo njen čaj, bolne noge ili one kojima treba posebna njega toćat ćemo u njenom jakom infuzu.

* u sezoni gripe podići ćemo imunitet preventivno pijući njen čaj, a nakon teških bolesti ili iscrpljenosti ponovo ćete naći svoj mir i naputiti baterije provodeći kuru kupki i oralnog uzimanja kamiličina infuza.

* još u antici uljem kamilice su se masirale neuralgije i traganja u udovima ( već tad su znali da je ona jak analgetik)

kamilica 1

 

Kozmetička upotreba:

* ako imate perut i redovito nježno utrljavate kamiličino ulje u tjeme ne samo da ćete se vremenom riješiti peruti nego ćete i potaknuti rast kose

* ako vam je kosa beživotna i suha (pogotovo kod plave kose) redovito ju poslije pranja prelijte sa kamiličinim čajem i nakon mj dana već će se vidjeti rezultati. Redovitom uporabom kosa bude nježna, mirisava, elastična i sjajna (ali malo i posvjetljena)

* ako niste zadovoljni izrazom lica (pijte čaj od kamilice) ako niste zadovoljni kožom lica (nečistoče, upalna stanja, beživotna koža, suha, bore) svakih par dana parite lice 10 min nad njenim čajem.

* napravite njegujući peeling mješajući prah njenih cvijetova, suhu palentu i bazno ulje (može i maslinovo), utrljajte smjesu na mokro tijelo i poslje se samo isplahnite vodom ( bez deterženta) i koža će vam biti zahvalna.

Načini primjene :

Priprema infuza :

Vrhom punu 1-2 čajne žličice suhog cvijeta kamilice prelijemo sa ¼ litre kipuće vode i pustimo ga da kratko odstoji.

Dodatak za kupke :

2 pune šake kamilice (cvijet i biljka) prelijemo sa par litara kipuće vode, ostavimo da stoji pola sata do par sati, projecedimo i dodamo vodi za kupanje. Ili u tkaninu stavimo biljku, zavežmo i stavimo u kadu punu vode. Puna ili djelomična kupelj jača živce, opušta i smiruje bolove u tijelu (uključujući bolove u ustima, očima i glavi), potiče mokrenje.

Ulje :

Puna boca svježih ( u nedostatku može i suhih) glavica kamilice prelije se nekim kvalitetnim hladnoprešanim uljem ( može i maslinovo), ulje mora biti cca 2 cm preko zadnjeg ruba cvjetića. Ostavi se najmanje 3 tjedna na blagom suncu ili toplom mjestu. Svaki put kad prođete kraj boce ( tegle) protresite ju, a nakon zadanog vremena dobro procjedite i pohranite na hladno, mračno mjesto ( može u hladnjaku). Ovim uljem više puta dnevno mažite bolesnu kožu, masirajte bolne udove, masirajte vlasište, njegujte sa par kapi lice ili žličicu popijte za imunitet i smirivanje nervoze želuca, živaca, bolove u tijelu.

Tinktura:

Postupak je isti kao i kod uljnog mecerata samo što se umjesto ulja koristi kvalitetna domaća rakija. Koristi se na doze od 1-2 čajne žličice razrijeđene u pola čaše vode pogotovo kod menstrualnih bolova i pada imniteta. Ako želite oplemeniti svoj šampon prokuhajte par žlica tinkture da ispari alkohol i dobivenu tekućnu dodajte u šampon.

Prah:

Suhe glavice kamilice samelju se u prah, te se uzimaju sa vodom umjesto tableta za bolove. Od ovog praha možemo raditi peeling lica i tijela. Ako taj prah pomješamo sa medom i uzimamo 1-2 velike žlice, ujutro i navečer kroz duže vrijeme razrijediti ćemo sluz u dišnim putevima i lakše ćemo ju sa kašljem izbaciti van.

Ljekovito vino:

Šaku sviježih cvjetova stavimo u 1 l bijeloga vina, ostavimo tjedan dana dobro zatvoreno i potom procjedimo. Ovo ljekovito vino pijemo 1-2 čaše dnevno za sva stanja primjene ove biljke.

Jastučići za lakši san:

Ušijemo u jastučić par šaka kamiličinih cvjetova i stavimo pod ili na jastuk.

Kod svih infekcija, grčevitih stanja, umora, psihičke napetosti, gljivičnih oboljenja, crijevnih nametnika, upala sinusa i mnogih drugih stanja, ne zaboravimo na nježnu potporu i pomoć prelijepe kamilice.

Ako ikako možete nabavite domaću, divlju biljku, onu koja je izrasla boreći se za svoj komadić zemlje i kiše, odoljevajući nametnicima i vremenskim nepogodama, onu koja se sa stašću borila za život uživajući u svakoj zraci sunca kojeg toliko voli i čiju energiju nam prenosi.

I za kraj, ne zaboravimo voliti i cijeniti ovu toliko dragocjenu i velikodušnu biljku. Odajmo joj poštovanje uživajući u njoj i njenim darovima sa svim čulima i guštajući u svakoj i najmanjoj kapljici njenog blagotovornog napitka sa istinskom srećom što nam je priroda podarila takvo blago.

 

O autorici