Od jučer se je društvenim mrežama počela dijeliti objava s lažnom vijesti da će nam EU zabraniti vrtove i domaće sjeme u njima. Vijest je prenio portal Agrobiz 23.04.2017. a tu vijest je prenio s portala Novi list (VIŠE).
Iako ima nekih navoda koji jesu istiniti u članku i iako bi se itekako trebali zabrinuti oko činjenice da su gotovo cijelo tržište sjemenja preuzeli kemijski giganti i da smo izgubili preko 90% svih povrtnih vrsti koje su se ikad uzgajale u poljoprivredi – ipak nam nitko neće zabraniti imati vlastite privatne vrtove i u njima koristiti domaće autohtono sjeme.
Odličnu brošuru „Sjeme na udaru“ s analizom stanja što se tiče ove problematike napisala je Sunčana Pešak i možete je pročitati na linku: https://issuu.com/poljoprivreda9/docs/sjeme_na_udaru_web_s
Gore spomenuti članak je primjer lošeg novinarskog senzacionalizma gdje se lažnim navodima skuplja čitanost i vidljivost na društvenim mrežama. Borili smo se s ovom lažnom vijesti kada su je ljudi mahnito dijeliti pred nekoliko godina, a jučer je netko opet brzopleto započeo s podjelom članka na društvenim mrežama. Lančano svi za njime šire paniku – bez da su pročitali datum članka, bez da su provjerili o čemu se radi. Sramotno je što taj članak nisu do sada obrisali s portala nego i dalje šire lažne navode.
NITKO NAM NEĆE ZABRANITI VRTOVE I TRADICIJU ČUVANJA SJEMENJA U MALIM VRTOVIMA.
Da, postojao je loši prijedlog uredbe po kojem bi se procedure za plasman sjemenja – pa čak i onog na razmjenama sjemenja morao raditi po istim kriterijima kao i sjeme za tržište za široku potrošnju, ali to se je događalo 2013. godine i zahvaljujući reakciji udruga i inicijativa diljem EU, svi ti loši prijedlozi uredbi su odbačeni. O tome sam više pisala 10.03.2013. OVDJE.
Što se je nakon toga dogodilo?
EU je pod pritiskom udruga i inicijativa promijenila politiku i brine o očuvanju bioraznolikosti. Nova ekološka uredba EU (2018/848), stupa na snagu u siječnju 2021., uključuje odredbe za čuvanje biljne raznolikosti i za podršku malim akterima u organskom uzgoju. Uspješna provedba ovih odredbi ključni je prioritet politike za austrijsku udrugu Arche Noah koja je svojim zagovaranjem i djelovanjem puno doprinijela pozitivnim pomacima sa zakonima o sjemenju o EU. Sve detalje možete pročitati na njihovim stranicama OVDJE.
ŠTO ZNAČI NOVA EU REGULACIJA ZA EKOLOŠKU PROIZVODNJU:
– Nova pravila dozvoljavaju neograničeno tržište za sjeme koje ne pripada registriranim sortama, a koje se naziva ekološki raznovrsni materijal
– Nova kategorija ekoloških sorti prikladnih za ekološku proizvodnju i njihova sedmogodišnja evaluacija koja može voditi do registracije tih sorti
– Mogućnost grupne certifikacije za male skupine uzgajivača
– Nova kategorija značajno bi trebala olakšati (i pojeftiniti) tržište za sjeme. Ovo otvara nove mogućnosti za ekološke uzgajivače koji žele staviti na tržište sjeme za ekološku proizvodnju.
Sve države članice odredbe ove Uredbe moraju primjenjivati i aplicirati u svoje zakonodavstvo od 01. siječnja 2021. godine. Sada čekamo naše vlasti da ovu uredbu uklope u naše zakone i omoguće nam bolje uvjete za čuvanje bioraznolikosti – jer je to u interesu svih nas.
I bez brige – na vlastitim privatnim vrtovima vas nitko neće kontrolirati i smijete sijati sjeme koje sami skupljate i čuvate.