Kako se to u EU učinkovito radi na "smanjenju" ambalažne i jednokratne plastike i jednokratnih vrećica? - Biovrt - u skladu s prirodom

Kako se to u EU učinkovito radi na “smanjenju” ambalažne i jednokratne plastike i jednokratnih vrećica?

No, što reći na ovo? Ostala sam paf u jednom trgovačkom lancu prošli tjedan, gdje na odjelu voća i povrća sve blješti od jednokratne plastike u koju su umotani pojedinačni plodovi. Eto, povlače se jednokratne vrećice, da bi ih zamijenilo još više plastike time što se sve pojedinačno pakira u plastiku!

I na koji način zbrinuti ovu plastiku koja se ne može reciklirati? Naravno, nikako, s vremenom će postati mikroplastika koja će zagađivati okoliš ili pak ući u prehrambene lance i tako nas opet trovati. Koja je tu odgovornost proizvođača i trgovačkog lanca za zbrinjavanje ovog otpada? Ma nikakva, sve se prebacuje na krajnjeg potrošača, koji ovo jedino može baciti u smeće!

Uglavnom, ne, nemamo učinkovite politike niti učinkovita rješenja. Ambalažnog otpada oko hrane je strahovito puno, a ovime još se samo povećava. Tako dugo dok  za vrećice za trgovine imati potpunu zabranu i dostupne alternative, pomaka niti neće biti. Pogledajte zapravo koliko je zabrana vrećica za trgovine imala dobre učinke: sve više ljudi sa sobom nosi platnene višekratne vrećice, svi smo se snašli i prilagodili, ne treba nam se svaka sitnica iz dućana pakirati u vrećice, sad više nije problem uzeti nešto i u ruke i odnijeti do auta.

No ovo što se događa u prehrambenoj industriji je jednostavno strahota. I ne samo u maloprodaji s hranom, i u jednokratnim kavama, i u dostavi hrane u jednokratnom otpadu – ma bravo Europskoj Komisiji što su zabranili šljokice, plastične slamke i naredili da se čepovi ne mogu odvajati s ambalaže – u vremena dok se masovno povećava dostava hrane u jednokratnoj ambalaži., što svi nude coffe-to-go u jednokratnoj ambalaži …. Ovo su stvarni problemi koje treba riješiti i ovo zasipava planet smećem! Zar je tako  teško donijeti uredbu da se restoranima zabrani jednokratna ambalaža, da kavu za van možete dobiti samo u trajnoj termosici… jednako kao i platnene vrećice, vrlo bi jednostavno svi mogli to početi nositi uz sebe. A sve mi se čini da se rade samo neki kozmetički zahvati koji samo malo uljepšavaju stvari, dok se stvarni problemi zapravo produbljuju.

No tu smo još uvijek svi mi – svi pojedinci koji glasamo svojim novcem, svojom kupovinom. Svaki put dok ovo kupite, vi glasate da toga bude još više, toliko je jednostavno. Dobro razmislite što želite poduprijeti svojim novcem – jer svaki od 8 milijardi stanovnika svijeta mora svaki dan jesti – i tako svi mi direktno donosimo odluke o stanju svijeta svaki dan.

Donosimo bolje izbore – birajmo lokalno, sezonsko i organsko. Uzgajajmo i kuhajmo vlastitu hranu, jer kad nešto nosimo u kuhinju direktno s vrta, tu nema plastike i nepotrebne ambalaže. Kupujte kod lokalnih organskih poljoprivrednika, i tu možete izbjeći svu ovu silnu plastiku – a u konačnici dobiti svježije voće i povrće netom ubrano, što znači i s puno više nutrijenata i bez ostataka štetnih pesticida.

Kako je bitno da je hrana lokalna, sezonska i organska i kako izborom hrane mi zaista možemo svaki dan utjecati na stanje svijeta,  objasnila sam u brošuri “Podržimo lokalni, sezonski i organski uzgoj hrane”, koju vam poklanjam uz svaku narudžbu bilo Kalendara iz Biovrta za 2025, knjige ili ostalog što imamo u ponudi na www.biovrt.com – više o tome pogledajte OVDJE.

 

Pozivam vas i da pogledate novi Netflixov dokumentarni film “Buy now: The shopping conspiracy”.

Ovaj dokumentarac otkriva skrivene taktike kojima se svjetske korporacije poput Amazona, Applea, Adidasa i ostalih koriste da bi nas uvukle u beskrajni ciklus potrošnje. I koliko je stravično svijet zatrpan otpadom radi toga.

Poruka dokumentarca je jasna: “Prestanite kupovati stvari koje vam ne trebaju!”. I iako zaista jeste velika odgovornost na korporacijama koje velikim smicalicama obmanjuju i zavode potrošače, ne možemo reći da i mi kao potrošači ne sudjelujemo u svemu ovome i da i mi ne snosimo dio odgovornosti. Imamo mozak i razum, zar ne?

Koje bismo stvari mogli između ostalog osvijestiti?

Između ostalog – znate li da je treći najveći zagađivač našeg planeta modna industrija, a ispred su samo proizvodnja fosilnih goriva i poljoprivredna industrija? Koliko nove obleke i cipela kupujete na godinu? Treba li vam stvarno?
Ogromne količine otpada sve više predstavlja i elektronička roba, namjerno dizajnirana tako da ne traje dugo. Moramo li zaista tako često mijenjati mobitele ili drugu tehnologiju?

“Samo kupujte manje. Ne treba vam sve to. Život se vrti oko iskustava i dragih ljudi, stvari su samo tu negdje sa strane. Ne trebaju vam, vjerujte mi”, poruka je s kraja dokumentarca koji vam toplo preporučam za pogledati.

A u tom duhu, što za blagdanske poklone? Mi u obitelji smo prešli već i kod rođendana na ono – “Molim te nemoj mi ništa kupovati, sve već imam!” Zar to nije s jedne strane divno? A ako već nešto kupujete s čime zaista želite usrećiti svojom pažnjom nekoga – razmislite o učinku svoje potrošnje – birajte onda lokalno i održivo.

Umjesto klikanja po npr. Amazonu ili Temu, uz stvari koje će većinom postati smeće – dajte priliku našim lokalnim firmama, OPG-ovima i obrtima. Svojom kupovinom i svojim izborima dajte podršku njihovom radu. Zaista postoje divne lokalne firme, OPG-ovi i obrti gdje uz odabir blagdanskih darova podržavate i bolji svijet, napredak lokalne zajednice – nemojte na to zaboraviti. I opet sve završavam s porukom: lokalno, sezonsko, organsko. Da, ovo zaista jeste rješenje za brojne svjetske probleme, kojim svi mi svakodnevno direktno možemo utjecati na stvaranje boljeg svijeta.

O autorici