Već znamo da su pčele, leptiri i drugi oprašivači ozbiljno ugroženi. No, svi mi zaista možemo biti dio rješenja i pomoći im u opstanku.
Na društvenim mrežama širi se vrlo loša preporuka – na veliku štetu za pčele. Budući da je manje cvijeća i drugih izvora hrane za pčele u ljetnim mjesecima, preporučuje im se ostavljati posude s šećernom vodom ili pak naribati jabuke i ostaviti im to s malo vode. Ovime ćete samo napraviti štetu i ugroziti pčele, jer voće fermentira i izaziva im probavne smetnje, jednako kao i šećerna voda. Također, privući ćete si i stršljene i ose.
ŠTO BISMO ONDA TREBALI NAPRAVITI?
Postoje razumna i jednostavna rješenja u skladu s prirodom. Dijelimo radije takva konkretna rješenja koja zaista pomažu pčelama.
1. Sadite cvijeće i grmlje
Sadite cvijeće na prozorske daske i okućnice, sadite grmlje za oprašivače i ptice. Dobrom kombinacijom jednogodišnjeg cvijeća, trajnica i grmlja, možete “hraniti” pčele cijele sezone – bez da morate napraviti ništa, osim naravno da ste posadili cvijeće i grmlje.
2. Prestanite s stalnom košnjom
U savršeno urednoj kratko pošišanoj travi nema ničeg za oprašivače. Nažalost, to je postao neki standard gdje su ljudi zaboravili da na travnjacima raste razni “korov” koji svojim cvjetovima hrani oprašivače. Smanjite košnju i kosite na etape, tako da se omogući cvatnja autohtonim biljkama koje su hrana brojnim oprašivačima.
3. Prestanite koristiti otrovne pesticide u svojim okućnicama i vrtovima
Svaka otrovna kemikalije koja “rješava” neki problem s nametnicima, gljivicama ili drugim patogenima nije neselektivna, pa tu nerijetko ubijate i pčele i ostale korisne organizme. Postoje netoksične alternative koje će vam pomoći u vrtu – a da istovremeno ne ugrožavate bioraznolikost. O tome redovito educiramo na www.biovrt.com.
4. Postavite pojilice za pčele (i ptice)
Možete postaviti manje tanjuriće s kamenčićima da se pčele ne mogu utopiti, ili recimo kao ja tanjur za kotlovinu koji sam stavila na veliku bačvu s vodom i u nju veće kamenje – tako istovremeno i komarci ne mogu do vode u bačvi (gdje se razmnožavaju), i ptice te pčele imaju pojilicu na bačvi.
Još više o važnosti cvijeća u našim okućnicama za očuvanje bioraznolikosti čitajte u mom tekstu na:
https://www.biovrt.com/vratimo-cvijece-u-vrtove-ocuvajmo-bioraznolikost/
Da bi vas potaknuli da i vi doprinesete očuvanju pčela i ostalih oprašivača, u razdoblju od 13.06.-28.06.24 kreirali smo posebni poklon komplet “Čuvaj pčelicu” koji možete odabrati na poklon uz kupovinu Kalendara iz Biovrta za 2024 – a gdje vam poklanjamo čak 10 poklon paketića sjemenja.
U kompletu su: suncokret, uresnica roza i bijela mix (Cosmos bipinnatus), uresnica narančasta (Cosmos sulphureus), crnjika (Nigella damascena), turski karanfil, kadifice niske mix, poljski mak (Papaver rhoeas), Crnooka pupavica (Rudbeckia hirta), Echinacea mix, Globus čičak (Echinops ritro). Ovo je mješavina jednogodišnjeg cvijeća i trajnica koje cvate tijekom ljeta i pomaže pčelama i ostalim oprašivačima u opstanku.
Uz poklon sjeme u ovom kompletu – poklanjamo vam i pristup predavanju “Očuvanje bioraznolikosti – što svatko od nas može napraviti” (VIŠE)
Kalendar možete naručiti po cijeni od 9,49 eur + troškovi dostave na poveznici OVDJE.