Mjesec lipanj vrijeme je i sjetve, i presadnje, i berbe, te intenzivnih radova na vrtu.
SJETVA NA VRTU
Iako je glavnina sjetve obavljena u vrtu tijekom travnja i svibnja, mjesec lipanj je još uvijek vrijeme većih radova u vrtu, pa čak i sjetve.
Početkom lipnja je jasno vidljivo što je niknulo, a što nije od onoga što smo posijali prije. Tada možete još jednom probati posijati te vrste, bilo da se radi o mahunarkama, tikvenjačama, salatama… ukoliko je to još sjetva na samom početku lipnja, još puno toga stigne narasti. Ukoliko ponavljate sjetvu, preporučljivo je sjeme mahunarki prije namočiti, a tikve naresiti, da bi prije niknule. Ja svake godine neke krastavce i tikvice sijem čak i u teglicama kraj kuće – tu su zaštićene i od suše i od puževa, te ih kasnije rasađujem na vrt.
U lipnju se siju mnoge vrste:
– dvogodišnje cvijeće – lunaria biennis, šeboj, campanula medium, turski karanfil, potočnica, sljez (Alcea rosea) …
– trajnice – često neće cvasti ove godine, ali nije prekasno za njihovu sjetvu
– ukrasno zelje
– ljetne salate, radiči i lentive
– crna rotkva, repa, daikon, kinesko zelje, azijska mješavina lisnatog povrća
– komorač – začinski i gomoljasti
– još uvijek se može posijati mrkva i mahune
PRESAĐIVANJA NA VRTU
Lipanj je vrijeme presađivanja: presađuje se salata koju ste prije posijali u redove ili na gredice, a da bi se mogla razviti u lijepe glavice ili lisnate rozete.
Također, presađuju se kupusnjače po vrtu, za što je prema narodnoj predaji najidealnije napraviti oko datuma Sv.Antuna – 13.06.
Rasađuje se i cvijeće, ako vam je ono prije posijano pregusto niknulo na gredicama.
KOROVI NA VRTU
Kako smo obradili i pripremili tlo prijašnjih mjeseca, tako sada u lipnju osim naših usjeva intenzivno počinje rasti i korov. Stoga je u lipnju barem jednom potrebno sve okopati i određene kulture ogrnuti (grah, mahune, paprike, rajčice, krastavci..), ili počupati korov. Ako ste sve dobro pomalčirali potrebno je održavati taj sloj malča, koji će između ostaloga onemogućiti rast korovu. Kada je sve dobro pomalčirano nije niti sve presudno ogrnuti zemljom u bazi korijenja sve kulture, ali ako nemate malč i ako je suše vrijeme to je preporučljivo napraviti – biljke će biti stabilnije i imati će imati dostupno više vlage. I sam počupani korov može poslužiti kao malč, možete ga staviti na gredice ako je sunčano i suho vrijeme – ako je kišno nemojte jer je velika mogućnost da će se opet primiti i nastaviti s rastom.
I borbu s korovom i presađivanje probajte raditi u skladu s vremenskim prilikama. Naime, čupanje korova i okopavanje radite dok je vrijeme sunčano i suho, a presađujte prije kiše – da se sve lakše primi i da imate manje posla s zalijevanjem.
Kod mnogih česti su i problemi s puževima. Oni jako vole mlade biljke, stoga ih je potrebno na vrijeme skupljati i maknuti s vrta. Metode protiv puževa pročitajte OVDJE,
BOLESTI BILJAKA
Pojavljuju se i prve bolesti na biljkama i cvijeću. Ali samo polako i bez panike – bolesti biljaka su nešto sasvim normalno na vrtu, te biljke mogu i ozdraviti uz dobre biološke metode.
Sve o bolestima biljaka kao i opis onih najčešćih pročitajte OVDJE.
Mjesec lipanj vrijeme je cvatnje prekrasnih poljskih makova (Papaver rhoeas). Također, u lipnju cvatu ljiljani, graničice, gaillardia, rudbeckia hirta, muškatna kadulja, vrtni sljez, crni sljez, echinacea, djevojačko oko, monarda… raskoš i šarene boje na svakom koraku.