Menta - Mentha piperita - Biovrt - u skladu s prirodom

Menta – Mentha piperita

MENTA ( mentha piperita)

jedna od najomiljenijih biljaka svijeta, sa razlogom

Postoji preko 25 vrsta metvice koje su svojim dinamičnom, druželjubivim osobnošću uspjele stvoriti preko 600 vrsta poznatih križanaca metvice.

No sve redom osvajaju svojim jedinstvenim okusom i mirisom ali i ljekovitim svojstvima.

Njihov sastojak mentol uvukao se u sve pore ljudske svakodnevnice; u zubne paste, bombone, čokolade, kolače, u umake za pečenja, kao klasičan dodatak pirjanom grašku, u parfeme, kozmetička sredstva, deterdžente, gelove za bolove i otekline, pastele za grlobolju i zadah, koktele, salate… nepregledan je niz sveprisutnosti metvice.

Zbog njihovog velikog broja bazirati ćemo se na najpoznatijoj i najomiljenoj menti : menthi piperiti.

menta1

Metvica je hvalevrijedna biljka koja će vas zavesti svojim mirisom, oboriti sa nogu svojim okusom i zauvijek vezati uz sebe svojim ljekovitim učinkom.

Osjećate težinu u želucu, loše vam je i imate nadražaj za povraćanje, probajte popiti malo svježeg čaja od mente. Imate li glavobolju, inhalirajte njezin čaj ili eterično ulje. Metvica povoljno djeluje na nervoze, drhtavice, tjeskobe i slične duševne tegobe.

Ako treba smiriti duh a osvježiti tijelo metvica je prava biljka za to!! Ona jača živce dajući im vremena da dahnu ali ne sedatativno omamljujući već kroz svježinu tijela i uma.

OPREZ!Zbog velikog sadržaja mentola ( koji ipak može izazvati gušenje) , paprena se menta općenito ne smatra podobnom za trudnice i malu djecu.

Također je potreban oprez kod kontinuirane višedesetljetne konzumacije infuza od metvice jer je moguće da mentol oslabi srčani mišić.

PAPRENA MENTA ( Mentha piperita)

veliko čudo u malom grmu

 

Botanički podaci:

 

Biljka: Mentha piperita

Ljekarnički naziv: Mentha piperita l.

Porodica: Labiatae ( usnatica)

Stanište i rasprostranjenost : paprena metvica je kultivirana biljka koja se izuzetno rijetko nađe u prirodi a kad se i nađe to znači da je „pobjegla” od nekud jer ima brze i hitre noge. Nastala je kao križanac klasaste i vodene metvice vjerojatno tokom 17. stoljeća. Uzgaja se na plantažama, a voli bogata humusna tla sa dosta vlage, polusjenovitog položaja, „sa glavom u hladu i nogama u vlazi”. Izrazito je invazivna i „bez pardona”, sa lakoćom i hitro osvaja prostor oko sebe.

Opis: kao i većina biljaka iz porodice usnatica paprena menta ima četverobridnu stabljiku koja naraste od 30-80 cm. U gornjem dijelu stabljike je razgranata i obrasla duguljastim i zašiljenim listovima. Grm je intenzivno zelene boje koja često naginje tamnozelenoj a od lipnja do kolovoza kada cvate okiti se većinom ružičastim cvjetićima skupljenim u dugačke klasaste cvatove.

Berba: neposredno prije cvatnje ili bar tokom cvatnje bere se cijela herba ( zelen) sa cvatom.

menta21

Drugi nazivi: menta, metvica, engleska menta, ljuta nana, nana, buvlja trava ( jer tjera insekte)

Povijest: arapski svijet još i dan danas njeguje pravi kult odanosti metvici. U svakoj prilici i u svakom domu i najskromnijem i najbogatijem svakodnevno se spravlja topli čaj od mente.

Stari Grci, Rimljani pa čak i stari Kinezi poznavali su njena ljekovita svojstva, obilato ju koristili, njegovali i čuvali.

 

Srodne vrste: neke manje, neke više ali sve vrste metvica su ljekovite. Ne postoji otrovan oblik metvice ( sa izuzetkom eteričnih ulja menthe pulegrium, spicata i requienii, čija su eteričana ulja u velikim količinama otrovna, dok se čaj potpuno bezopasno i normalno koristi).

Paprena metvica ima oko 25 srodnih vrsta a najpoznatije su:

Vodena menta ( mentha aquatica) koja je vrlo čest stanovnik naših krajeva, dlakavijeg lišća i bljeđe stabljike, visine čak i do metar, sa manjim udjelom mentola i drugačijim cvatom.

vodenamenta1

Dugolisna menta ( mentha longifolia) također je česta u našim krajevima, po izgledu je sličnija vodenoj metvici nego paprenoj.

Gorska ( barska) menta ( mentha pulegrium) zaobljenijih listića i cvjetića skupljenih u kuglice, česta u našim krajevima i vrlo cijenjena biljka.

mentapulegium 11

Kopljasta / klasasta menta ( mentha spicata) također stanovnik naših krajeva. Njenim križanjem sa menthom aquaticom nastala je paprena metvica. Klasasta menta ima robusnije žile listova.

Korzikanska menta ( mentha requienii) ima više zaobljene listove.

Te nalazimo još i razne kutivare šarenolisne mente, crne paprene mente, limunske i đumbirove mente.

Primjena:

 

* dišni organi : inhalacija i pijenje infuza od mente pomaže kod prehlade, gripe, upale grla i sinusa, kašlja svih vrsta, bronhitisa.

* povišena temperatura : olakšava izmokravanje pa time djeluje i na smanjenje povišene temperature, također potiče prokrvljenost kože pa njene kupke pojačavaju znojenje.

* probava : metvica olakšava osjećaj nadutosti, žgaravice, lagano potiče brže brži rad crijeva i osvježava probavni trakt, smanjuje plinove

* želudac : odlično je sredstvo protiv grčeva, želučane nervoze, nadražaja na povraćanje i povraćanja

* jetra i žuč : potiče i pospješuje rad jetre i žuči, a pomaže svojim umirujućim djelovanjem i na žučne grčeve

* kosti i zglobovi : mentol je sasatvni dio većine gelova i krema za ublažavanje bolova kod reume, artritisa ili gihta. Uganuća, otekline, glavobolje i drugi bolovi olakšat će se blagotvornim utjecajem ove predivne biljke.

* ženske bolesti : smirujući i opuštajući učinak njenog čaja pomoći će i kod bolnih menstruacija. Osim toga iz davnine ju bije glas da potiče libido, u tu svrhu miješajte ju sa vriskom ( satureja hortensis) ili našim varijatetom primorskim vriskom ( satureja montana).

* koža i kosa: djeluje dezinficirajuće pa se sve više koristi i u šamponima za prhut. Zato jer hladi i osvježava i tako smanjuje svrbež dodat ćemo ju kap i u kremu za hemeroide.

* za dom: osvježite i rashladite ljeti svoj dom njenim osvježavajućim mirisom; vi sami, vaši gosti ali i vaša kuća biti ćete joj zahvalni

Način upotrebe:

Infuz ( čaj): radi se tako da se 1čajna žličica suhe droge prelije sa 1 dcl kipuće vode, ostavi da djeluje 0,5 – 2 h, procjedi i popije.

Metvica smiruje bolove u želucu i grčeve te tako smanjuje poriv za povraćanjem, olakšava nadutost te djeluje baktericidno i antiseptički.

Lagani čaj od metvice smiruje um i ublažava bol. U jačim dozama ( 10 prstoveti na 1 l vode) koristi se za jačanje živaca i poticanje probavnog sustava na rad.

U kombinaciji sa lipom je primjeren čaj za laku noć.

Uvarak: 10 prstoveti na 1 l vode i to koristimo za

– grgljanje kod lošeg zadaha , gdje metvica pomaže i svojim osvježavajućim mirisom ali i svojim baktericidnim i antiseptičkim djelovanje.

– kupelji ruku i nogu kod slabe cirkulacije, nedostatka znojenja organizma ili povišene temperature

– ispiranje kose kod prhuti

– umivanje i osvježenje lica i tijela tokom vrućih ljetnih dana

– kao voda za ispiranje kod hemeroida

Mecerati ( ulje / tinkture) : teglica se napuni sjeckanim lišćem metvice i napuni sa maslinovim uljem ili dobrom domaćom rakijom s tim da tekućina mora za bar 2-3 cm ( 2 prsta) prekriti biljni materijal. Teglica se ostavi stajati 4 – 6 tjedana i svakodnevno se u par navrata dobro promućka. Nakon isteka zadanog roka tekućina se procijedi a biljni materijal baci. Ovako pripremljeno ulje ili tinktura koriste nam kao pomoć kod glavobolja, migrena, putnih slabosti, malaksalosti, grčeva, vrtoglavica, slabosti organizma nakon operacija kad mu treba oporavak i sl.. Također se njime masiraju bolna mjesta na tijelu ( glava, zglobovi).

Tinktura ili ulje se koristi na način da se 3 x 15 kapi uzme sa malo vode / čaja/ ili stavi na kocku šečera.

menta perphita11

Oblozi : se koriste rijetko ali su aktivni u svrhu smirivanja svrbeži pojedinih dijelova tijela ( npr. stopala kod gljivičnih oboljenja), ili za poticanje i izazivanje znojenja, kod tretiranja slabe cirkulacije i sl.

Prehrana : paprena metvica je ljekovita, neopasna biljka koja se može slobodno konzumirati sirova, dodavati u slatka ili slana jela ili ju prirediti na salatu.

Kao začin često se dodaje u razne mješavine radi poboljšanja i dobivanja jednog novog vrlo ugodnog okusa. Bilo sirovi, ili suhi, bilo u sirevima, pudinzima ili octovima listovi metvice daju jednu notu lepršavosti i lakoće jelu, ostavljaju njegov okus a opet… daju krila!

I za kraj; ako vam je težak kamen u želucu, muka vam je, boli vas glava ili vam je jednostavno dosadno i tražite inspiraciju; posegnite za toplim čajem od metvice. Njen miris, okus i vrckasta toplina uplesati će u vaš osobni svemir i sigurno vas još jednom nagraditi.

 

O autorici