Udruga Biovrt – u skladu s prirodom kreće s organizacijom seta proljetnih predavanja 2025.
Posjetiti ćemo nekoliko mjesta/gradova u Hrvatskoj i održati besplatna predavanja na jednu od tema
1. Predavanje “Kako imati vlastitu hranu dostupnu cijele godine”.
Na predavanju će vam predavačica Silvija Kolar-Fodor otkriti kako u vlastitom vrtu možete uzgajati i imati vlastitu hranu dostupnu tijekom cijele sezone. Otkrit će vam kako produžiti vrtlarsku sezonu određenim vrstama, što možete uzgajati na vrtu i tijekom zimskih dana, što možete sijati i više puta u godini te koje kulture pohraniti na najbolji način da su vam dostupne u vrijeme i kad ne rastu na vrtu. Svaki sudionik/ca predavanja dobiva na poklon paketić sjemena iz Biovrta.
2. Predavanje “Kako nam bioraznolikost pomaže u vrtu”
U prirodi je sve povezano i sve ima svoju svrhu. Čovjek je dio te prirode. Bez prirode ne možemo, sve što trebamo dobivamo iz nje, pa tako i ono najvažnije, hranu. Uzgajajući hranu, umjesto da se iz neznanja ubijaju mnogi korisni kukci oko nas, možete pametno iskoristi brojne prirodne procese i kukce oko nas te tako uzgojiti više i lakše u suradnji s prirodom. U ovom predavanju naučit ćete kako surađivati s prirodom u uzgoju vlastite hrane, ali i više o najčešćim invazivnim vrstama (puževima, stjenicama) i koje su biološke strategije za spašavanje vašeg vrta i uroda.
3. Predavanje i predstavljanje knjige “Vrtlarenje u skladu s prirodom”
Za zainteresirane knjižnice i ostale organizatore predavanja koje nismo posjetili prošle godine ostavljamo mogućnost na izbor temu predavanja “Vrtlarenje u skladu s prirodom” uz predstavljanje istoimene knjige autorice Silvije Kolar-Fodor. Kao i prijašnjih godina, organizatori predstavljanja dobivaju na poklon po 1 primjerak knjige za svoju knjižnicu, a svi prisutni po jedan paketić poklon sjemena.
Otvaramo poziv organizatorima predavanja (udruge, knjižnice, institucije i sl) za mjesta/gradove u kojima ćemo održati predavanja.
Ukoliko želite ugostiti naše predavanje, molimo provjerite da li ispunjavate sve uvjete za prijavu:
– Predavanja će se održavati tijekom mjeseca ožujka i travnja 2025. (eventualno kraj veljače)
– Ovaj poziv otvoren je za područje cijele Republike Hrvatske
– Predavanje treba biti organizirano na javnom mjestu i otvoreno za javnost (sudjelovanje javnosti na predavanju mora biti besplatno).
– Organizator se obvezuje organizirati prostor, obavijestiti medije i javnost o održavanju predavanja, osigurava laptop i projektor za održavanje predavanja.
– Predavanje traje sat vremena (1 h) nakon čega je moguće organizirati razmjenu sjemena. Predavačica može donijeti višak sjemena iz biovrta, ovisno o sezonskom višku.
– nakon predavanja predavačica će ukratko predstaviti svoju knjigu “Vrtlarenje u skladu s prirodom” i novu knjigu o uzgoju povrća ako će biti izdana do datuma predavanja.
– Udruga Biovrt osigurava poklon za sve sudionike predavanja – 1 vrećicu sjemenja po našem izboru po osobi.
– Predavanje je besplatno, ali pokrivaju se troškovi puta predavačici. Cijena putnih troškova obračunava se sukladno zakonskim propisima u RH – broj prijeđenih km od Novog Sela Rok kraj Čakovca do mjesta predavanja i natrag – prijeđeni km* 0,50 eur + troškovi cestarine i parkiranja. Za putne troškove vam izdajemo račun.
– Dolazak u udaljenije dijelove RH razmatramo ukoliko se prijavi više zainteresiranih s nekog područja, pa to onda spajamo u malu turneju. U tom slučaju više organizatora dijele trošak puta predavačice, trošak noćenja i trošak dnevnice (npr. 2024. imali smo “dalmatinsku rutu” gdje smo spojili dolazak u Biograd na Moru, Hvar, Kaštel Sućurac i Udbinu u 4 dana). Dakle kad organiziramo predavanja u udaljenijim mjestima gdje su značajniji putni troškovi, radimo mini turneje od 3-4 dana i spajamo nekoliko mjesta u tom dijelu RH te onda i noćimo u nekim od tih mjesta. Tako se onda troškovi puta i noćenja dijele na nekoliko organizatora i to su onda prihvatljiviji troškovi, a za putne troškove izdajemo račun – dakle nema tu onda dodatnih doprinosa.
Vaša prijava nije obavezujuća – uvijek vam se povratno javljamo s izračunom troškova pa onda možete vidjeti da li vam se to uklapa u vaš plan i budget ili ne, no ako ste zainteresirani svakako se upišite tako da imamo zabilježen vaš interes.
Zainteresirani?
Prijave se zaprimaju od 28.1-10.2.2025. putem ovog obrasca: OVDJE
Nakon završetka javnog poziva, kontaktirati ćemo odabrane za daljnji dogovor o predavanju kojima ćemo ponuditi dostupne termine, te javno objaviti popis mjesta predavanja.
Ukoliko želite organizirati predavanje ili radionicu na temu prema vašem izboru i u terminu koji vi birate – možete nam se obratiti za ponudu, ali to je opcija gdje se uz putne troškove plaća i izvođenje predavanja ili radionice prema cjeniku udruge. Za ponudu nam se možete obratiti na e-mail biovrt@biovrt.com
O predavačici: Silvija Kolar–Fodor je autorica, biovrtlarka i aktivistica. Kao velika zaljubljenica u prirodu posvećena je edukaciji o životu u skladu s prirodom.
Autorica je knjige „Vrtlarenje u skladu s prirodom« i edukativnog portala www.biovrt.com, a surađivala je kao kolumnistica s brojnim časopisima i portalima.
Predsjednica je udruge “Biovrt – u skladu s prirodom” u sklopu koje diljem Republike Hrvatske provodi edukacije, osmišljava i vodi razne projekte kojima pokreće školske vrtove u Međimurju i uvodi edukacijske programe o biovrtlarenju, održivom razvoju i životu u skladu s prirodom u osnovne škole.
Čuvarica je brojnih sorti starinskog sjemenja i čuva ih od izumiranja za buduće generacije. Na svom imanju stalno isprobava nove ideje i tehnike biološkog uzgoja te redovito piše i inspirira brojne pratitelje na društvenim mrežama. Biovrtlarenjem se bavi od 2006. godine.
Dobitnica je prestižne nagrade Hrvatske utjecajne žene 2020. na području vodstva i inovacija, te nagrade Žuti okvir za održivi razvoj, znanost i obrazovanje za 2020. u kategoriji 2: Iskorjenjivanje gladi.
Udruga Biovrt – u skladu s prirodom od 2012. inspirira i educira o životu u skladu s prirodom. Stvaramo zajednicu koja čuva biološku raznolikost, razumije svoju ulogu u prirodi te čuva naše nasljeđe, sjeme i znanje u svrhu uzgoja zdrave hrane, postizanja prehrambene neovisnosti i očuvanje prirode za buduće generacije.